Dla uczniów klasy 2 b SP Nr 2 w Proszowicach czytanie lektur szkolnych jest przygodą, którą przeżywają podczas comiesięcznych zajęć warsztatowych prowadzonych we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Proszowicach. Autorkami edukacyjnego projektu czytelniczego pt.: „Czytanie, jak przygoda” są: Małgorzata Żurek – wychowawczyni klasy oraz Agnieszka Rojewska – bibliotekarka.
Uczniowie czytają co miesiąc jedną wyznaczoną lekturę. Wykonują do niej zadania, których efekty prezentują podczas Dnia z Lekturą na zajęciach szkolnych. Uczniowie czytają lektury samodzielnie i przy wsparciu swoich Rodziców i Opiekunów. Na szkolnych zajęciach tworzą prace plastyczne lub techniczne związane z treścią lektury. Przygotowując się do Dnia z Lekturą, wspólnie z rodzicami projektują, tworzą prace, na wykonanie których potrzebują więcej czasu, np. memory, gry planszowe, maskotki ze skarpetek, korale z masy solnej itp. Na zajęciach Uczniowie pracują w grupach. Sprawdzana jest znajomość treści lektur w oparciu o ułożone w tym celu quizy wiedzowe, krzyżówki, łamigłówki. W Dniu z lekturą, adekwatnie do treści, które ona niesie, dzieci realizują zadania z zakresu wszystkich poszczególnych edukacji podstawowych: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, muzycznej, plastycznej, technicznej, ruchowej, profilaktyki zdrowotnej, inspiracji zawodowej, informatycznej.
Zajęcia warsztatowe w Szkole są więc już zbieraniem efektów czytelniczego zaangażowania dzieci, swoistym podsumowaniem i sprawdzeniem ich wiedzy i umiejętności edukacyjnych. Dzieci zdobywają stopniowo umiejętności kluczowe, potrzebne w całym życiu człowieka, takie, jak: porozumiewanie się w języku ojczystym, poszerzanie słownictwa (krzyżówki, łamigłówki, itp. zadania), zapoznawanie się z dziełami polskiej i światowej literatury dla dzieci, kompetencje matematyczne i naukowo – techniczne (rozwiązywanie zadań matematycznych), poszukiwanie wiedzy w różnych źródłach, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność, przedsiębiorczość, świadomość i ekspresja kulturalna.
Uczniowie biorą udział w szeregu zabaw edukacyjnych, podejmują intensywną aktywność intelektualną, oddają się wszechstronnej ekspresji twórczej. Uczniowie mają możliwość rozwoju wszystkich sfer swojej osobowości – poznają samego siebie, poznają swoich kolegów, współpracują z nimi, uczą się aktywnie słuchać i kreatywnie działać. Mogą aktywnie uczestniczyć w kulturze.
Do zadań związanych z realizacją projektu chętnie i aktywnie włączają się rodzice. Zainteresowanie ze strony rodziców jest dla dzieci doskonałą motywacją do podejmowania samodzielnych aktywności. Wytwarza się dzięki temu pomiędzy nimi więź, która ma kolosalne znaczenie w dalszym życiu dziecka. Rodzice wspierają nas, a przy tym dobrze się bawią. Włączają się również czynnie w zajęcia, np. czytają dzieciom wiersze lub pracują razem z nimi w grupach, biorą udział w zabawach. Zajęcia są atrakcyjne. Rodzice są bardzo zainteresowani kolejnymi książkami zadanymi do czytania. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami, które są dowodem na to, że dzieci żyją lekturą. To właśnie czytana lektura staje się ich najlepsza książką. Kreatywne potraktowanie lektury szkolnej przebiega w sposób wzbudzający zainteresowanie uczniów, którzy dzięki książkom chcą wiedzieć jeszcze więcej o świecie. Poza wszystkim - najważniejszy cel, któremu służy projekt – zachęcenie dzieci do czytelnictwa i podniesienie kompetencji czytelniczych u uczniów został zrealizowany w pełni.
Projekt zaplanowano na trzy lata edukacji wczesnoszkolnej, a więc przygotowana jest lista lektur, które uczniowie poznają w klasach: pierwszej, drugiej i trzeciej. Autorki Projektu dostosowują listę do zmieniających się warunków wynikających z Podstawy programowej. Dostrzegają również możliwości oraz zainteresowania Uczniów, wzbogacając listę lektur nieobowiązkowych. Uczniowie chętnie korzystają z bibliotek: szkolnej i miejskiej, a Dni z Lekturą mają bardzo wysokie notowania pośród Uczniów, a także Rodziców.