Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności dla strony internetowej https://biblioteka.proszowice.pl
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach.
- Data publikacji strony internetowej: 2022-01-01.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2022-03-30.
Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2022-03-30.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Ewelina Żywot-Kopeć, biblioteka@proszowice.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 12 386 02 00. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich
Dostępność architektoniczna
Budynek Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach znajduje się przy ul. Rynek 16 w Proszowicach. Budynek dawnej Biblioteki został gruntownie wyremontowany i rozbudowany o dodatkowe skrzydło, w którym obecnie prowadzona jest działalność.
Parking – bezpośrednio przed wejściem do budynku Biblioteki znajduje się płatny parking miejski z wyznaczonym miejscem do parkowania dla osób niepełnosprawnych. Miejsce jest wyraźnie oznakowane. https://proszowice.pl/strona-437-strefa_platnego_parkowania.html
Pies asystujący
- Możesz przyjść do Biblioteki z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Pamiętaj o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.
- Pies musi mieć kaganiec. Nie dotyczy psów przewodników.
- Zapewniamy wodę dla zwierzaka.
Wejście do budynku
- Wejście do budynku znajduje się na poziomie gruntu i prowadzi przez pasaż – charakterystyczne są ażurowe kute bramy, przez które należy przejść kierując się do Biblioteki. Pasaż jest przestronny, nie ma progów utrudniających przemieszczanie się osobom z ograniczoną sprawnością w poruszaniu czy prowadzącym dziecięcy wózek.
- Wejście do budynku Biblioteki prowadzi przez przeszklone drzwi.
- Drzwi musisz otworzyć ręcznie.
- Otwierają się na zewnątrz.
- Otworzenie drzwi nie wymaga dużej siły.
- Drzwi mają wygodną i ergonomiczną klamkę.
- Można je łatwo utrzymać w pozycji otwartej.
- Szerokość otworu wejściowego wynosi 100 centymetrów.
- Drzwi są przeźroczyste.
- Planowane jest zamontowanie dzwonka na wysokości dogodnej dla osób na wózkach inwalidzkich, który służyłby przywołaniu personelu w celu udzielenia ewentualnej pomocy przy wjeździe do budynku, ponieważ jak wspomniano wyżej drzwi nie otwierają się automatycznie.
Przestrzeń za wejściem
- Powierzchnia holu jest antypoślizgowa, ale przed schodami brak pasa ostrzegawczego wykonanego z wypukłych elementów.
- Na parterze znajdują się:
- na wprost drzwi wejście na schody, przy których zamontowane są poręcze
- po lewej stronie od schodów wejście do windy
- wejście do wypożyczalni dla dorosłych
- Drzwi do wypożyczalni dla dorosłych nie są przeźroczyste, są białe i oznakowane. Zwykle są otwarte, a w przypadku gdyby były zamknięte musisz je otworzyć ręcznie. Drzwi otwierają się za zewnątrz.
- Szerokość otworu wejściowego wynosi 100 centymetrów.
Winda – znajduje się pomiędzy schodami a wejściem do wypożyczalni
- umożliwia przewóz 12 osób,
- oznaczenia miejsc, w których winda się zatrzymuje:
0- parter, wyjście z budynku
1- półpiętro, bezpośredni dostęp do piętra dawnej siedziby biblioteki oraz dostęp do piętra nowego budynku po pokonaniu kilku schodów
2- piętro nowego budynku (dział dla dzieci i młodzieży, sala warsztatowa dla dzieci, część administracyjna, tj. gabinet dyrektora oraz księgowość) . Uwaga: wyjście z windy na piętrze stanowi przeszklona podłoga, co może być zaskoczeniem oraz budzić niepokój u osób odczuwających lęk przestrzeni!
Parter - przestrzeń wypożyczalni dla dorosłych, sala konferencyjna, sala do pracy cichej wyposażona w komputery
1. Przestrzeń jest zazwyczaj cicha i spokojna.
2. Pomieszczenie jest oświetlone.
3. Punkt obsługi znajduje się po lewej stronie po wejściu do wypożyczalni.
4. Obniżony blat umożliwia swobodny dostęp.
5. Punkt obsługi nie jest wyposażony w pętlę indukcyjną.
6. W punkcie obsługi nie jest dostępna usługa tłumaczenia na język migowy.
7. Przestrzeń wypożyczalni jest całkowicie dostępna dla osób poruszających się na wózkach.
8. Sala do pracy cichej, umożliwiająca także korzystanie ze sprzętu komputerowego, w tym dostęp do zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej https://academica.edu.pl/ , znajduje się po lewej stronie od punktu obsługi.
9. Na końcu wypożyczalni znajduje się przeszklona sala konferencyjna.
10. Na parterze znajdują się dwie toalety, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych.
Piętro – przestrzeń wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, przeszklona sala warsztatowa dla dzieci, gabinet dyrektora oraz księgowość
1. Poziom hałasu w tej części biblioteki może być nieco wyższy niż w pozostałej części obiektu, co wynika z obecności dzieci w różnym wieku oraz młodzieży.
2. Pomieszczenie jest oświetlone.
3. Punkt obsługi znajduje się po lewej stronie przy wejściu.
4. Obniżony blat umożliwia swobodny dostęp.
5. Punkt obsługi nie jest wyposażony w pętlę indukcyjną.
6. W punkcie obsługi nie jest dostępna usługa tłumaczenia na język migowy.
7. Przestrzeń wypożyczalni dla dzieci i młodzieży jest całkowicie dostępna dla osób poruszających się na wózkach oraz prowadzących wózki dziecięce.
8. W wypożyczalni dostępne są lektury szkolne, literatura dla dzieci i młodzieży, gry planszowe.
9. W obrębie wypożyczalni znajduje się przeszklona sala warsztatowa wyposażona między innymi w mini plac zabaw, urządzenie interaktywne do zabaw ruchowych.
10. Na piętrze znajdują się dwie toalety przeznaczone dla osób dorosłych, z których jedna umożliwia korzystanie osobom niepełnoprawnym oraz dwustanowiskowa toaleta dla dzieci.
11. Dla opiekunów małych dzieci dostępny jest wyraźnie oznakowany pokój umożliwiające nakarmienie i przebranie dziecka.
12. Na piętrze na samym końcu znajdują się pomieszczenia administracyjne, to jest gabinet dyrektora oraz księgowość.