19 kwietnia przypada 81 rocznica powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Symbolem pamięci o tym wydarzeniu z wiosny 1943 roku jest żonkil, a to dlatego, ze ostatni przywódca powstania Marek Edelman w każdą rocznicę składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.
Aby upamiętnić to wydarzenie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile" organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania i zachowanie pamięci o tym wydarzeniu.
Czytelnicy, którzy tego dnia odwiedzili bibliotekę otrzymali żółtego żonkila. Klasa druga „a” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach wzięła z tej okazji udział w zajęciach bibliotecznych poświęconych tej tematyce. Uczniowie przynieśli na spotkanie własnoręcznie wykonane żonkile. Uczestniczyli w projekcji filmu animowanego Pamięć drobinek stworzonego na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej.
Jest to historia leśnych drobinek, które wzajemnie się o siebie troszczą, ratują w potrzebie i przechowują pamięć o ważnych dla nich wydarzeniach. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia uczula dzieci na krzywdę i rozwija w nich empatię oraz chęć niesienia pomocy innym.
Po obejrzeniu filmu uczniowie opowiadali o emocjach towarzyszących im podczas pokazu oraz o wartościach ważnych w życiu, o których była mowa w filmie, takich jak: pamięć, odwaga, przyjaźń, opieka, współczucie, spokojne życie, pomoc innym. Rozmawialiśmy także w jaki sposób można zachować pamięć o ważnych wydarzeniach dotyczących naszego kraju, ale także naszych rodzin.
Na pamiątkę powstania w getcie warszawskim drugoklasiści tworzyli papierowe żonkile, a następnie zrobili z nich na planszy piękne, duże serce, w środku którego umieściliśmy napisy z wartościami ważnymi w naszym życiu, o których warto pamiętać.
Monika Zwolińska-Klimczyk