Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła.
( Wisława Szymborska )
ROK 2023 W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W OSTROWIE
Rok 2023 miał wielu ważnych patronów w tym noblistkę Wisławę Szymborską. Reasumując działalność Biblioteki Publicznej w Ostrowie z ubiegłego roku można z lekkością powiedzieć, że sentencja poetki ’’Czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła’’ adekwatnie przyświecała różnym wydarzeniom edukacyjno- czytelniczym, w których w większości uczestnikami była najmłodsza społeczność biblioteczna. Czytanie książek zwłaszcza w wieku dziecięcym jest niesłychanie ważne dla ich wszechstronnego rozwoju i każdy o tym wie. Każdy też wie, że można wymienić 100 zalet wynikających z obcowania z literaturą, więc umiejętne przeprowadzenie przez ścieżkę czytelniczą dziecka odgrywa tu niebagatelną rolę. Wychodząc z założenia, że nikt nie rodzi się czytelnikiem i czytelnika trzeba wychować - czytając mu dla przyjemności i spędzając z nim czas na rozmowach oraz zabawach związanych z lekturą Biblioteka organizowała wiele ciekawych zajęć czytelniczych w ubiegłym roku:
- 1. Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci pn. "Biuro Czytelnicze Matyldy"
W Bibliotece działa DKK dla Dzieci nieprzerwalnie od 14 lat w ramach projektu Instytutu Książki "Dyskusyjne Kluby Książki" pod merytoryczną opieką Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. W roku 2023 w Filii odbyło się 9 spotkań dla klubowiczów w wieku 9 lat. Zajęcia były bardzo aktywne i ukierunkowane na omawianie tematów bliskich dzieciom. Przyjętą formą dla takich spotkań były warsztaty biblioterapeutyczne i arteterapeutyczne realizowane w oparciu o rekomendowane wartościowe publikacje przysyłane z WBP w Krakowie.
- 2. Warsztaty biblioterapeutyczne
Mocną stroną Filii jest działalność biblioterapeutyczna. Zajęcia, warsztaty biblioterapeutyczne, bajkoterapeutyczne, relaksacyjne w roku 2023 stanowiły tożsame wydarzenia lub były w komponowane w różnorakie akcje i projekty.
Łącznie 23 scenariusze biblioterapeutyczne zostały zrealizowane z dziećmi w młodszym wieku szkolnym:
- Cykl 8 warsztatów biblioterapeutycznych w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci dla dzieci w wieku 9 lat na podstawie publikacji: Pracownia Aurory, Niezły Bigos, Na ratunek karuzeli, Dąsacze, Co zrobi Frania? Akceptacja, Babcia przejmuje telewizję ,Drzewołazki, Fred wymyślony przyjaciel.
- Cykl 5 warsztatów z elementami biblioterapii dla uczniów klasy II SP opartych na scenariuszach autorstwa Urszuli Majewskiej "Przystanki, na których zatrzymujemy się w podróży przez życie’’ opartych na publikacji pn. "Szary domek".
- Zajęcia biblioterapeutyczne z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai "Ogród dobrych słów" z przedszkolakami Szkoły Podstawowej.
- Zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci klasy I SP "Moja super Moc”.
- Zajęcia biblioterapeutyczne- ekobajki dla dzieci klasy I SP ‘’Porwanie jeża Eljasza’’ oraz ‘’Reginka szuka domu’’ w ramach projektu ‘’Ocalimy świat’’.
- Zajęcia z elementami biblioterapii dla dzieci z klasy I SP ‘’Bawimy się w świecie wyobraźni pisarza i rysownika Herve Tulleta.
- Zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci z klasy I SP ‘’Nie taki diabeł straszny…”.
- Czytanie relaksacyjne dla uczniów klasy I – IV SP "Jestem drzewem" w ramach ogólnopolskiej akcji ‘’Czytanie na Polanie’’.
- Zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci klasy I SP z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai "Zabawny ptaszek".
- Warsztaty biblioterapeutyczne o rozpoznawaniu emocji dla dwóch grup przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola ‘’Wesoły Samolocik’’ ‘’Czytamy piękne opowieści czyli o tym co się w naszym serduszku mieści’’ – w ramach akcji ‘’Czytamy z sercem’’.
- 3. Udział Biblioteki w akcjach ogólnopolskich
Biblioteka uczestniczyła w akcjach ogólnopolskich: Akcja Żonkile, Podaruj wiersz, Czytanie na Polanie, Czytamy z sercem, Książka chroni, Książki niosące nadzieję.
Akcja FRSI "Książki niosące nadzieję" będzie kontynuowana w Filii jeszcze w 2024 roku.
4.Udział w Projektach
Biblioteka włączyła się ekoprogramu Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom ‘’Ocalimy świat’’ i zrealizowała dwa edukacyjno - biblioterapeutyczne spotkania z najmłodszymi czytelnikami. Zajęcia z czytaniem ekobajek miały na celu uświadomić dzieciom, jak należy się zachowywać i chronić małe pożyteczne dla środowiska zwierzęta i owady.
5.Współpraca ze środowiskiem
W roku 2023 Biblioteka współpracowała z wieloma fundacjami i instytucjami, dzięki którym mogła uczestniczyć lub organizować małe, ale istotne wydarzenia, otrzymać nowe książki w języku polskim, ukraińskim i angielskim, pozyskać czytnik Kindle i dostęp do e-booków. Filia współpracowała z : Zespół Szkół w Proszowicach, Szkoła Podstawowa w Ostrowie, Przedszkole Wesoły Samolocik, Dział Promocji przy Urzędzie Gminy i Miasta Proszowice, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Wydawnictwo Widnokrag, Krakowskie Koło Biblioterapeutyczne, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach.
Poniższa galeria zdjęć z zajęć edukacyjno- czytelniczych w Filii w Ostrowie pokazuje m.in. jak można w ciekawy sposób zainteresować dzieci książką, a poprzez różne formy przekazu budować skojarzenia czytania z przyjemnością, rozwijać ich umiejętności językowe, inteligencję emocjonalną, przygotowywać je do samodzielnego czytania i zdobywania wiedzy w przyszłości. Galeria wskazuje, że literatura dziecięca to wspaniałe narzędzie edukacyjne oraz cenne źródło wiedzy dla tych, którzy pracują z dziećmi i może się stać trwałym przewodnikiem do skutecznej i satysfakcjonującej pracy.
Halina Rokita