29 sierpnia 2023 r. w Proszowicach obchodziliśmy 81. rocznicę deportacji proszowskich Żydów. Za sprawą niemieckich nazistów i ich zbrodniczej Akcji Reinhardt proszowicki Rynek stał się w dniu 29 sierpnia 1942 roku dla wielu żydowskich rodzin początkiem ostatniej drogi wiodącej do śmierci. Droga ta prowadziła przez Słomniki, gdzie Niemcy rozstrzelali i pochowali w zbiorowych mogiłach dzieci, kobiety i starców. Wiodła także przez obozy zagłady, przede wszystkim przez obóz w Bełżcach, gdzie faszyści zabijali więźniów używając gazu spalinowego. Przypominamy o tych faktach, wierząc, że pamięć o nich nigdy nie zaginie.
Na cmentarzu żydowskim w Proszowicach została umieszczona pierwsza w Małopolsce tablica informacyjna w ramach Programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej”. Na tablicy w kształcie nawiązującym do macewy obok napisu informacyjnego zastosowano nowoczesną formę upamiętnienia w postaci znaku QR, odsyłającego do szerszej charakterystyki nekropolii na portalu zabytek.pl. Kilkunastu potomków tych, którzy ocaleli, przyjechało we wtorek do Proszowic, aby z okazji przypadającej rocznicy deportacji oraz oznakowania cmentarza modlić się za zmarłych i wymordowanych przodków.
W tym dniu w Centrum Kultury i Wypoczynku zaprezentowana została wystawa fotograficzna, poświęcona historii społeczności żydowskiej w Proszowicach. Wśród nielicznych proszowickich Żydów, którzy przeżyli II wojnę światową byli m.in. Brdard Traub Trawiński, Jacob Grundman oraz Samuel Blumenfeld, którzy potem dawali świadectwo pomocy jaką uzyskali od mieszkańców miasta. Na wystawie przypominamy o ich losach. Ekspozycja przygotowana została przez pracowników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach oraz pracowników Biura Rady i Promocji UGiM Proszowice. W sali widowiskowej w Centrum Kultury odbyło się też seminarium pt. „Żydowskie dziedzictwo kulturowe w Proszowicach” oraz warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży nawiązujące do tematyki żydowskiego dziedzictwa.