Biblioteka Publiczna w Kościelcu zorganizowała dla uczniów klasy III Szkoły Podstawowej w Kościelcu zajęcia z programowania. Tym razem nie były to roboty, a gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży Scottie Go!. Gra ta jest połączeniem fizycznych kartonowych puzzli zawierających różne polecenia oraz aplikacji mobilnej działającej na tabletach i smartfonach „Scottie Go Edu”.
Fabuła gry opowiada o sympatycznym kosmicie Scottim, którego pojazd ulega awarii i przymusowo ląduje na naszej planecie. Choć jemu nic się nie stało, to bez naszej pomocy nie uruchomi on ponownie statku kosmicznego, którym podróżował. Naszym zadaniem jest pomóc mu zdobyć części zamienne do pojazdu, które są porozrzucane po całej kuli ziemskiej, po to aby mógł wrócić do domu. Pierwszy moduł rozgrywamy w Europie. Zawiera on 10 zadań do wykonania. Gdy to zrobimy odblokujemy koleiny moduł, a Scotti otrzyma jedną część zamienną do swojego pojazdu. Celem gry jest zdobycie przez kosmitę 10 części zamiennych niezbędnych do uruchomienia statku kosmicznego.
Po uruchomieniu aplikacji Scottie Go Edu na tabletach, stwarzamy profil użytkownika. Wybieramy nowego gracza i nadajemy mu nazwę. Rozpoczynamy grę, w której przed głównym bohaterem stoją rozmaite wyzwania. Gracz chcąc pomóc Scotiiemu je przezwyciężyć, układa za pomocą kartonowych bloczków z różnymi poleceniami, program sterujący ruchami kosmity. Następnie za pomocą aplikacji skanuje napisany przez siebie program, wykonując jego zdjęcie. Scottie wówczas wykona na ekranie ułożony program. Jeżeli jest poprawnie wykonany to na ekranie pojawiają się trzy gwiazdki. Jeżeli jest ich mniej to trzeba coś zmienić i poprawić ,aby przejść do kolejnego modułu. Każdy program rozpoczyna się od bloczka START i kończy bloczkiem KONIEC. Między nimi uczeń wstawia bloczki z poleceniami, z których część wymaga dodania parametru, np. ilości kroków, które bohater musi pokonać. Bloczki umożliwiają również wchodzenie w interakcje z dodatkowymi postaciami i obiektami.
Zanim uczniowie klasy III z Kościelca przystąpili do pracy, zapoznali się z grą i jej zasadami. Następnie zostali podzieleni na 3 grupy. Każda z nich otrzymała do dyspozycji tablet z aplikacją Scotti Go! Edu i pudełko z grą edukacyjną (bloczki z pleceniami, plansza). Ich zadaniem było programowanie ruchów Scottiego na planszy za pomocą bloczków z poleceniami, a następnie skanowanie aplikacją ułożonego programu poprzez zrobienie zdjęcia i wykonanie wcześniej ułożonych poleceń na tabletach przez Scottiego. Praca w grupach szła uczniom bardzo dobrze, widać było że są zainteresowani tematem, z zaangażowaniem układali program i współpracowali ze sobą. Scottie Go! to nie tylko nauka programowania, ale także logicznego myślenia, kreatywności, podejmowania decyzji, myślenia matematycznego i problemowego.
Monika Zwolińska - Klimczyk