Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach wraz z filią w Kościelcu włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Tego dnia czytelnicy, którzy odwiedzili bibliotekę otrzymali żółtego żonkila.
W klasie trzeciej Szkoły Podstawowej numer 2 w Proszowicach odbyły się zajęcia biblioteczne o tematyce upamiętniającej rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie samodzielnie wykonywali papierowe żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci Powstania w Getcie Warszawskim. Z zaciekawieniem słuchali opowiadania pt. „Strasznie, strasznie” Pawła Beręsewicza. Autor przedstawia w nim poruszającą historię relacji ojca i synka, których życie w jednej chwili całkowicie się zmienia. Pokazuje, jak odnajdują się w nowej sytuacji, co przeżywają i czego doświadczają. Zapraszamy zainteresowanych do wysłuchania lub przeczytania tego opowiadania. Ważne jest, by pamiętać o znaczeniu, jakie Powstanie miało dla kolejnych pokoleń, a także ocalałych z Zagłady.