Od 10 listopada do 18 listopada w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach dostępna jest wystawa pt. "Droga do Niepodległej" przygotowana przez Powiatową i Miejską Biblioteka Publiczna w Proszowicach we współpracy z filią Biblioteki Publicznej w Ostrowie oraz Urzędem Gminy i Miasta Proszowice.
Wystawa edukacyjna "Droga do Niepodległej" pomyślana została jako nowoczesny sposób na zaprezentowanie wiedzy o wydarzeniach, które doprowadziły do tego, że Polska odzyskała niepodległość. W skład wystawy wchodzą plansze edukacyjne, które przedstawiają wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości oraz sylwetki szczególnie zasłużonych Polaków tamtego okresu. Na każdej z 14 plansz wchodzących w skład wystawy znajdują się m.in. fotografia przedstawiająca wybitną postać historyczną (tzw. Ojca niepodległości Polski) i jego biogram.
Wystawa ukazuje kluczowe wydarzenia, które po 123 latach przebywania Polski pod zaborami sąsiednich państw – Austrii, Prus i Rosji – doprowadziły do odzyskania przez nią niepodległości. Historia została opowiedziana począwszy od utworzenia Legionów Polskich w 1914 r. Następnie tablice przedstawiały kolejne wysiłki podejmowane przez naszych rodaków, aby przywrócić państwowość i niepodległość Polski oraz ich walkę na różnych frontach Europy podczas I Wojny Światowej. Wystawa prezentuje także wydarzenia bezpośrednio związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w listopadzie 1918 r. oraz te z pierwszych lat budowania II RP – w tym reformę walutową Grabskiego, za sprawą której w 1924 r. polski złoty stał się jedyną obowiązującą w Polsce walutą.
Wystawa „W drodze do niepodległości” umożliwiała nie tylko zaznajomienie się zgodnie z chronologią z kolejnymi wydarzeniami prowadzącymi do odzyskania niepodległości Polski, ale także z tymi wydarzeniami, które miały największe znaczenie dla rozwoju państwa w pierwszych latach jego istnienia. Jednocześnie wystawa w przystępny sposób prezentowała sylwetki znamienitych Polaków, którzy mieli szczególny wkład w wywalczenie niepodległości Polski i jej rozwój, takich jak np. Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos czy Władysław Grabski.
Przedsięwzięcie pn. „Dla Niepodległej” zrealizowane zostało przy współpracy różnych instytucji i firm, mianowicie: Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Akt Nowych, PERN S.A. i Banku Pocztowego S.A.
Patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt uzyskał również patronat medialny Polskiego Radia oraz KAI.
Tekst: Aneta Kotyza
Źródło: www.dlaniepodleglej.pl