Biblioteka Publiczna w Ostrowie po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej społeczno – edukacyjnej Akcji Żonkile, której głównym organizatorem jest corocznie Muzeum POLIN.
W scenariuszu dwóch spotkań znalazło się wysłuchanie słuchowiska „Historia pewnej ulicy” autorstwa Justyny Bednarek, praca z treścią opowiadania, rozmowa o emocjach mieszkańców ulicy Magnolii w Warszawie, dyskusja na temat pomagania i praca plastyczna.
Uczestnicy z DKK dla Dzieci dowiedziały się, że „Historia z pewnej ulicy” to historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerwało wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki – polskie dzieci mogły zostać w swoim domu, zaś rodziny żydowskie zostały zmuszone do przeniesienia się do getta. Dzieci poznały nie tylko historię mieszkańców ulicy Magnolii, która miała miejsce około 80 lat temu, ale dowiedziały się, jak wojna wpłynęła na życie osób, które jej doświadczyły i z jakimi trudnymi sytuacjami musiały się zmierzyć.
Mówiliśmy też o medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla osób, które w czasie wojny pomagały Żydom. Uczestnicy spotkania zapamiętają na pewno, że wśród tych uhonorowanych osób jest dużo Polek i Polaków.
Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w przesłanym piśmie uznania za włączenie się do X jubileuszowej edycji Akcji Żonkile podkreślił, – że obchody 79 rocznicy powstania w getcie warszawskim odbyły się w trudnym czasie, gdy za naszą granicą trwa wojna. Hasło tegorocznej akcji-„miłość”- to forma manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wszelkiej agresji.
Halina Rokita