W czwartek 21 kwietnia uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Kościelcu po raz kolejny wzięli udział w zajęciach przygotowanych dla nich przez Bibliotekę Publiczną w Kościelcu. Tym razem tematem zajęć były tablety i możliwości ich zastosowania.
Na początku spotkania dzieci odpowiadały na pytania związane z tabletami, jak one wyglądają, czym się różnią od komputera i telefonu komórkowego, do czego służą, gdzie można z nich korzystać. Po krótkiej rozmowie pierwszoklasiści dostali do dyspozycji 6 tabletów, na których pracowali w grupach, poznając kilka wybranych aplikacji służących do nauki i do zabawy.
Najpierw zgłębiali tajniki fotografowania i kręcenia filmów korzystając z aparatu w tablecie. Uśmiechy na twarzach dzieci wywołała kolejna aplikacja Photo Booth. Za jej pomocą też robimy zdjęcia, jednak można tutaj manipulować kształtem obrazu, przez co tworzy się efekt wypukłości, rozciągania, lustra, wgłębienia, czy kalejdoskopu.
Większość dzieci lubi rysować i kolorować obrazki, dlatego mogły to także zrobić na tabletach korzystając z programu Drawing Desk służącego to tworzenia rysunków. I tak powstały rysunki samochodów i kwiatków. Kolejną ciekawą i przydatną aplikacją jest Gniezno 3D. Jest to wirtualna rekonstrukcja grodu. Wymagana jest do tego specjalna książka „Tysiąc lat temu w Gnieźnie”. Kierując obiektyw kamery w tablecie na specjalne materiały graficzne zawarte w książce (tzw. markery), możemy rozpocząć wędrówkę po wirtualnej makiecie grodu gnieźnieńskiego. Oprócz ogólnego widoku Gniezna w 3D, można także zobaczyć wnętrze średniowiecznej chaty, łaźnię, katedrę oraz poznać konstrukcję wałów obronnych. Gniezno 3D na tablety można wykorzystać podczas zajęć o początkach państwa polskiego.
Niemałą atrakcją dla pierwszaków była też możliwość „ożywiania” pokolorowanych przez nich rysunków wydrukowanych ze strony internetowej https://quivervision.com/, a wszystko to dzięki aplikacji Quiver. I tak uczniowie ożywili pokolorowanego dinozaura, wóz strażacki, lecący samolot, wulkan i figury geometryczne.
Na koniec było też troszkę kodowania przy wykorzystaniu aplikacji Kids Coding, a także układanie puzzli i gra pamięciowa Memmory Animals.
Monika Zwolińska-Klimczyk