Dzieci lubią się bawić, to naturalna ich potrzeba w tym wieku. Jeszcze lepiej, gdy można tą zabawę połączyć z nauką, a dokładnie z programowaniem robotów. Taki rodzaj aktywności mieli uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Kościelcu, którzy po raz pierwszy wzięli udział w zajęciach z robotami, które przygotowała dla nich Biblioteka Publiczna w Kościelcu.
Zanim pierwszoklasiści zapoznali się z działaniem robotów Photonów, dowiedzieli się kilku informacji na temat samego kodowania, które jest wstępem do nauki programowania. Omawiając przykład z codziennego życia – przygotowywanie herbaty, które wymaga, jak się okazuje szeregu rożnych czynności, wykonanych w odpowiednim porządku, dzieci zrozumiały, że kodowanie to tworzenie jakiegoś przepisu, instrukcji, według której wykonamy jakąś czynność, krok po kroku. Kodowanie to także każda gra ucząca logicznego myślenia, wymagająca połączenia elementów, pogrupowania ich, itp.
Aby bardziej zobrazować i przybliżyć im na czym polega kodowanie uczniowie robili zadania na kartach pracy, bez użycia komputerów. Pierwsze z nich polegało na narysowaniu drogi psa do kości, a następnie do budy. za pomocą strzałek ułożonych w odpowiednich kierunkach. W drugim zadaniu uczniowie mieli rozkodować nazwy zwierząt, podążając za strzałkami i odczytując je obok w kwadratach z literkami.
Po tych zadaniach uczniowie zostali zapoznani z działaniem robotów edukacyjnych Photonów. Dowiedzieli się jak je uruchomić oraz jak się z nimi połączyć, by wykonywały one nasze polecenia. Jest to możliwe dzięki specjalnej aplikacji na tablety czy smartfony tzw. Photon Coding. Po omówieniu i zaprezentowaniu jej podstawowych funkcji, uczniowie przystąpili do pracy w grupach. Do dyspozycji mieli 3 roboty edukacyjne Photony wraz z tabletami. Pracując na poziomie podstawowym programowali roboty, które mogły poruszać się po wyznaczonej trasie w różnych kierunkach, wydawać różne dźwięki – głównie odgłosy zwierząt, zmieniać kolory oczu i czułek oraz reagować na dotyk i dźwięk. Każdy uczeń miał możliwość zaprogramować robotowi swoją trasę, podczas której wykonywał on wymienione wcześniej czynności.
Zabawa z robotami bardzo podobała się pierwszoklasistom i z wielkim zainteresowaniem w niej uczestniczyli. Było to dla nich pierwsze spotkanie z robotami, ale nie ostatnie.
Monika Zwolińska-Klimczyk