Z nadejścia wiosny, tej pięknej pory roku, cieszą się chyba wszyscy. Na pewno wiele radości sprawia ona dzieciom, które mogą wreszcie bawić się i spędzać czas na świeżym powietrzu.
Z okazji pierwszego dnia wiosny Biblioteka Publiczna w Kościelcu przygotowała dla najstarszej grupy przedszkolaków zajęcia związane z tym tematem. Odbyły się one 22 marca w Szkole Podstawowej w Kościelcu i wzięło w nich udział 19 uczniów.
Na początku spotkania dzieci szukały zwiastunów wiosny zakodowanych na rysunkach. Stosując się do podanej instrukcji, (malując odpowiednio oznaczone pola różnymi kolorami), udało im się odkryć bociania i wiosenne kwiaty takie jak : żonkil, krokus i tulipan.
Następnie uczniowie wysłuchali historyjki „Wiosna w ogrodzie” z serii „Przygody Fenka”. Główny bohater uroczy, mały lisek tym razem pomagał rodzicom w pracach wiosennych w ogrodzie, dowiadując się przy tym wielu ciekawych rzeczy. Podczas czytania uczniowie dodatkowo odpowiadali na zawarte w tekście pytania. Dzięki skupieniu na czytanej opowieści, poradzili sobie z tym zadanie bez problemu.
Po lekturze była rozmowa wokół wiosny i tego co się dzieje w przyrodzie o tej porze roku. Dzieci oglądały ilustracje przedstawiające wiosenne kwiaty i ptaki przylatujące do nas na wiosnę i rozwiązywały zagadki słowne o zwierzętach, które budzą się z zimowego snu w tym czasie.
W kolejnej części spotkania uczniowie usiedli przy stolikach i dostali rożne karty pracy związane z wiosną, które mieli odpowiednio uzupełnić. Wśród zadań było: łączenie w pary takich samych obrazków, otaczanie pętlą rysunków przedstawiających zwiastuny wiosny, liczenie przedmiotów w zbiorach, szukanie drogi przez labirynt, łączenie obrazków z ich cieniami, malowanie określonej liczby kropek biedronkom, liczenie elementów ( motyle, kwiaty, drzewa) i zakreślanie ich odpowiedniej liczby. Te zadania wymagały od uczniów skupienia i spostrzegawczości, a niektóre także znajomości matematyki.
Na koniec była chyba najbardziej wyczekiwana przez dzieci część spotkania, a mianowicie praca z tabletami. Uczniowie pracowali w 3-4 osobowych grupach. Nie zabrakło i tutaj również wiosennych akcentów. Dzieci rysowały w programie Drawig Desk wybrane zwiastuny wiosny, potem układały puzzle o zwierzętach, ćwiczyły swoją spostrzegawczość w grze Animals Memory oraz doskonaliły kodowanie w poznanej wcześniej aplikacji Kids Coding.
Kolejne zajęcia z 6-latkami zaplanowane zostały na koniec kwietnia i dotyczyć będą programowania robotów.
Monika Zwolińska-Klimczyk